Sporcu Diyeti ve Yağ Yakıcı Bir Beslenme Programı

Sporcu Diyeti ve Yağ Yakıcı Bir Beslenme Programı fotoğrafı

Sosyal Medyada Paylaş

" Sporcu diyeti hem karbonhidrat hem protein hem yağ hem de vitamin ve mineraller bakımından varlıklı olmalıdır, Yaşamın devam edilebilmesi için lüzumlu olan beslenme insanların yaşlarına, kilolarına, cinsiyetlerine nazaran de farklılık göstermektedir"

İnsan yaşamının devam edebilmesi için lüzumlu olan en mühim faktörlerden birisidir beslenme. Yaşamın devam edilebilmesi için lüzumlu olan beslenme insanların yaşlarına, kilolarına, cinsiyetlerine nazaran de farklılık göstermektedir. İnsanlar içinde olan bu farklılık sporcular içinde daha farklıdır, beslenme sporcular içinde yaşa, boya, kiloya ve cinsiyete bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bugün sizlere bir sporcu diyeti nasıl olmalıdır, hangi gıdalar ağırlıklı olarak tüketilmelidir şeklinde soruların cevaplarını vereceğiz. Spor kilo vermek yada kilo almak için yapılabilir. sadece bugün sizlere anlatacağımız sporcu diyeti ne zayıf ne de şişman şu demek oluyor ki düzgüsel kilosunda olan ve formunu koruyup daha çok kas oluşturmak isteyenler için olacaktır. Daha fit, kaslı ve sağlıklı bir vücut için spor tam olarak dikkate değerdir. Vücuttaki yağ oranının azaltılıp kas hacminin arttırılması erkekler için kaslı ve güzel duyu bir görünüm, hanımefendiler için ise vücuttaki sarkmaların önüne geçerek fit bir görünüm elde etmelerini elde eden en mühim etmendir.

Bir insan için spor ne kadar önemliyse bir sporcu için de doğru beslenme o denli mühimdir. Sporcu diyeti hem karbonhidrat hem protein hem yağ hem de vitamin ve mineraller bakımından varlıklı olmalıdır. bu sebeple kas oluşturabilmek için tüm bunlara gereksinim vardır. Sporcu diyeti listemiz içinde ağırlıklı olarak et, yumurta, kuru baklagiller, süt, yoğurt, sebze, meyve, ekmek ve tahıllar bulunacaktır. Her bakımdan epeyce varlıklı ve tamamen kas oluşumunu destekleyen diyet listemizi uygularken su tüketiminize de makul bir şekilde ehemmiyet vermelisiniz. Vücudumuzun büyük bir bölümünü oluşturan su yeteri kadar tüketilmediğinde egzersizler ve emekler neticesinde vücutta %2 oranında dahi su kaybının oluşması kişinin performansının %4 oranında düşmesine Sonucu olacaktır. Su kaybının olup olmadığını egzersizlere başlamadan ilkin ve sonrasında kilonuzu tartarak öğrenebilirsiniz. Sporcu diyeti uygulandığında ve su tüketimine dikkat edildiğinde kısa sürede performansınızda artış gözlemlemiş olacaksınız.

6 Günlük Sporcu Diyeti Listesi

1. Gün

Sabah: 2 tane tam buğday ekmeği dilimi, 3 tane yumurta ile omlet, 50 gram yağı alınmış peynir

Ara Öğün: 1 tane yeşil elma yada 1 dilim karpuz

Öğle: 1 porsiyon ızgara yada haşlama tavuk, 1 porsiyon diyet makarna

Ara Öğün: 2 yiyecek kaşığı light yoğurt (içine 2 çay kaşığı reçel koyabilirsiniz)

Akşam: Yağsız ton balıklı salata (içine mısır koymayın)

2. Gün

Sabah: 1 porsiyon kahvaltılık gevrek

Ara Öğün: 1 avuç içiniz kadar ceviz ve başka bir kuru yemiş

Öğle: Kepekli sandviç ekmeği ile meydana getirilen tavuklu, kabaklı yada patlıcanlı sandviç

Ara Öğün: 1 avuç içiniz kadar çilek yada erik

Akşam: 1 porsiyon zeytinyağlı yada sebze yemeği, 2 kaşık yağı alınmış yoğurt

3. Gün

Sabah: 3 tane yumurtayla yapılmış omlet, 2 dilim buğday ekmeği

Ara Öğün: 1 tane şeftali yada 1 kavun dilimi

Öğle: Ton balıklı diyet makarna

Ara Öğün: 1 avuç içiniz kadar fındık yada başka kuru yemiş

Akşam: 1 porsiyon yağı alınmış ızgara dana eti, tencerede hafifçe sebze ızgarası

4. Gün

Sabah: Çavdar ekmeği ile yapılmış peynirli tost (yağsız)

Ara Öğün: 1 avuç içi kadar kavrulmamış badem

Öğle: 1 porsiyon salata içinde ızgara tavuk

Ara Öğün: 1 tabak kiraz

Akşam: 1 porsiyon zeytinyağı yada sebze yemeği

5. Gün

Sabah: 200 ml diyet süt ile yapılmış mütevazı kahvaltılık gevrek

Ara Öğün: 1 su bardağı kadar cacık

Öğle: 1 porsiyon diyet makarna, 1 porsiyon ızgarada tavuk yada hindi eti

Ara Öğün: 1 tane yeşil elma yada 1 karpuz dilimi

Akşam: 1 tane ızgarada balık, salata

6. Gün

Sabah: 3 tahıllı ekmek dilimi, 50 gram beyaz peynir, 3 tane yumurta

Ara Öğün: 1 avuç içi kadar ceviz

Öğle: Tavuk parçacıklı salata (içinde sadece zeytinyağı ve limon olacak şekilde)

Ara Öğün: 1 su bardağı cacık

Akşam: 1 porsiyon zeytinyağlı  yemek yada sebze yemeği

En kuvvetli Sporcu Besinlerini Buradan İnceleyebilirsiniz.

6 günlük sporcu diyeti sıralaması; her gün 1.750 kalori, 100 gram protein, 20 gram lif ve 35 gram yağ içermektedir. Kaliteli bir beslenme programı içeren sporcu diyeti listesini uygulamaya başladığınızda her antrenmanınızdan ilkin metabolizmanızın hızlanması için 1 bardak kahve içmelisiniz. Listenizdeki öğünlerinizi minimum antrenman sürenize 1 saat kalana kadar tüketmeye çalışın. Antrenmandan 1 saat önceye kadar yada daha kısa bir sürede beslenmemeniz önerilir. Maçınızdan yada antrenmanlarınızdan 15 dakika ilkin 1,5 su bardağı su yada kendi hususi sporcu içeceğinizden içebilirsiniz. Suyun makul bir şekilde mühim bulunduğunun bilincinde olarak antrenman yaparken her 10-15 dakikada bir yarım su bardağı su içerek su kaybını önleyin.Sporcu Diyeti ve Yağ Yakıcı Bir Beslenme Programı Hakkında Yorumlar Henüz Yorum Yok

    Henüz Yorum Yok

Sizde Bir Yorum Bırakın2018-12-15 22:11:25