Sinirli Ot Çayının Faydaları

Sinirli Ot Çayının Faydaları fotoğrafı

Sosyal Medyada Paylaş

" Bu nebat muhteşem bir irin giderici ve antiseptiktir, yaraları iyileştirir, mide salgılama fonksiyonu üstünde pozitif tesiri vardır, ağrıyı azaltır, iyi bir balgam söktürücü ve kan temizleyicidir, Sinirli ot ince yapraklı (Plantago Lanceolata) ve geniş yapraklı (Plantago Major, Plantago asiatica) – sinirli otgiller ailesinden olan oldukça senelik ve senelik bir bitkidir"

Sinirli Ot Çayının Faydaları

Sinirli ot çayı öksürüğü giderir, sakinleştirici tesir yapar, uykusuzluğa iyi gelir ve yüksek tansiyonu düşürür. Sinirli ot çayı haricen de kullanılabilir. Haricen kullanılan sinirli ot çayı ağız içi ve nazofarinks iltihaplı hastalıklarının, morluklar, kesikler, yaralar, yanıklar, iyileşmeyen ülserlerin, çıban, irinli yaraların tedavisinde kullanılır.

Sinirli ot ince yapraklı (Plantago Lanceolata) ve geniş yapraklı (Plantago Major, Plantago asiatica) – sinirli otgiller ailesinden olan oldukça senelik ve senelik bir bitkidir. malum 250 türü vardır. Sinirli otun malum öteki adları: sinirli yaprak, bağa yaprağı ve ateş yaprağıdır. Tedavi amaçlı bitkinin yaprakları, tohumları ve kökleri kullanılmaktadır.

Bu nebat muhteşem bir irin giderici ve antiseptiktir, yaraları iyileştirir, mide salgılama fonksiyonu üstünde pozitif yönde tesiri vardır, ağrıyı azaltır, iyi bir balgam söktürücü ve kan temizleyicidir. Sinirli ot bitkisi başarıya ulaşmış bir halde mesanenin iltihabik hastalıkları tedavisinde, hemoroid, sıtma ve akne, döküntü benzer biçimde cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Bitkinin yapraklarından in infüzyon, çay ve suyu yapılır. Sinirotu suyu yaralardan irin temizlenmesni hızlandırır ve iyileşmeye destek verir. Bitkinin yapraklarında kolesterol metabolizması üstündeki anti-ülser etkiye haiz maddeler bulunmuş olduğu bulgu edilmiştir.

Sinirotundan hazırlanan çeşitli ilaçlar uykusuzluk, kısırlık, taşikardi, adam cinsel potensinin normalleşmesi için, baş, diş ve kulak ağrıları, fena huylu tümörlerin, akciğer ve mide kanseri, bağırsak hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.

Sinirotu Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Bitkinin yaprakları glikozit aukubin, flavonoidler, provitamin A, askorbik asit, polisakkaridler, K vitamini, flavonoidler, provitamin A, askorbik asit, polisakkaridler, K vitamini, üronik asit, enzimler, potasyum, taninler, alkaloidler ihtiva eder.

Bikinin tohumları mukus, yağlar, protein, amino asitler, oleanolik asit, karbonhidrat ihtiva eder.

Sinirli Ot Çayının Faydaları

• Astım tedavisine destek olur
• Akciğer tüberkülozu tedavisine destek olur
• Plörezi tedavisinde kullanılır
• Öksürüğü iyileştirir
• Boğmaca öksürüğü giderir
• Üst solunum sistemi ve bronşların kronik iltihabını iyileştirir
• Nefrit tedavisine destek olur
• İshali durdurur

Sinirli Ot Çayı Nasıl Hazırlanır

Sinirli ot çayının tarifi. Sinirli ot nebat çayının yapılışı oldukça kolaydır. Bu nebat çayı için 1 yiyecek kaşığı kurutulmuş sinirli ot yaprağı yetecektir. 1 yiyecek kaşığı otun üstüne 1 su bardağı hemen hemen kaynamış su koyun ve demliğin kapağını sıkıca kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın. sonrasında çayı süzgeçten geçirin ve 1 saat içinde yudum-yudum için.

Sinirli Ot Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamile hanımefendilere, mide asitliği yüksek olan insanlara, bitkiye hususi alerjisi olanlara ve ufak ufaklıklara bu çayın tüketimi tavsiye edilmez.Sinirli Ot Çayının Faydaları Hakkında Yorumlar Henüz Yorum Yok

    Henüz Yorum Yok

Sizde Bir Yorum Bırakın2018-11-18 05:25:38