Sağlıklı Zayıflatan Yonca Diyeti Listesi ve Beslenme Modeli

Sağlıklı Zayıflatan Yonca Diyeti Listesi ve Beslenme Modeli fotoğrafı

Sosyal Medyada Paylaş

" Sağlıklı beslenme ya da zayıflama mevzusundaki detayları senelerce yabancı kaynaklardan aldık, Öncesinde ise detaylandıracağımız birkaç temel noktadan anlatmak zayıflama sürecinize katkıda bulunacaktır"

Yonca diyeti ve beslenme modeli ile alakalı bu makalemizde sağlıklı bir halde zayıflamanın esaslarını ele alacağız. Öncesinde ise detaylandıracağımız birkaç temel noktadan anlatmak zayıflama sürecinize katkıda bulunacaktır. Günümüz dünyasında birçoğumuz zayıflama ile alakadar mevzuları düşünerek tüm hayatımızı kaygı içinde sürdürmekteyiz. Dünyanın evrimleşmesi ile ömür biçimlerimizde meydana gelen gelişim, bizleri daha az hareket eden bireyler haline getirmiş durumda. Son zamanlarda insanların fazla tüketime alışması ve piyasada cezbedici besin seçeneklerinin olması, stres ve hareketsiz yaşam biçimi fazla kiloların oluşmasındaki etkenlerdir. Fazla kilolar arttıkça hem ruhsal hem de bedensel sağlık açısından kara kara düşünmeye başlarız. Tüketimin bu denli artışı ve hareket kabiliyetimizin azalması kilo sorunlarını aşırı kiloluluk hastalığına kadar götürebiliyor. Dünyaya şu şekilde bir göz attığımızda birden fazla insanoğlunun optimum kilosunun üstünde bulunduğunu görürüz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmalarına göre dünyadaki 20 yaş üstü insanların %35’i aşırı şişman olduğu ve bunların da %11’inin obez olduğu tespit edilmiş durumda.

Zayıflamanın insanlık üstünde iki etkene haiz bulunduğunu düşünmekteyiz. Bunlardan birincisi elbet şekli görünüm. Birçoğumuz daha iyi görünüme haiz olma niyetindeyiz. sadece işin öteki boyutu da mevcut. Kilolarımızın devamlı olması ve giderek artması dahilinde hastalıklar baş gösterir. İşte bu aşamada yoldan geri dönmek için daha çok efor sarfetmeliyiz.

Sizleri daha dengeli bir beslenme piramidine ulaştırabilmek adına, aşırı kiloların hangi hastalıklara davetiye çıkardığını paylaşmak istedik.

 

Aşırı Kiloların Sonucu Olduğu Hastalıklar

Karaciğer Yağlanması: Bu hastalığın sebebi oldukça olabilmekle beraber, en mühim sebebinin şişmanlık olduğu bilinmekte. Karaciğer yağlanması hastalığının yaygın görüldüğü kişiler çoğu zaman orta yaşlı fazla şişman ya da obez ve şeker hastalığı olan insanoğlu olduğu tespit edilmiştir.

Yüksek gerilim: Kilo artışıyla beraber vücudumuzdaki kan dolaşımı da zorlanmaya adım atar. Vücudumuz ise buna bir çözüm getirmek için kan basıncında artış yoluna gider. Yağlanmanın öteki bir sonucu olarak, kan basıncının yükselmesini engellemiş olan böbreklerin kilo artışı ile görevini yerine getiremediğini söyleyebiliriz.

Kalp Hastalıkları: Kilo artışına bağlı olarak yağlanmanın artması direkt ya da dolaylı yollarla kalp hastalıklarına davetiya çıkarır. Kan basıncını arttırmak için daha çok çalışan kalp bir süre sonrasında yorulmaya adım atar ve spazm riski artar.

Böbrek Hastalıkları: Fazla kiloların tetiklediği yüksek gerilim ve diyabet kronik böbrek hastalıklarının başlıca sebebi. meydana getirilen araştırmalara bakılırsa şahıs yüksek gerilim ya da şeker hastası olmasa bile  fazla kilolara bağlı olarak böbrek hastalığına yakalanma ihtimalinin arttığı uzmanlar tarafınca bilinmekte.

Uyku Apnesi: Fazla kilolarla beraber bilhassa boyun bölgesinde depolanan fazladan yağlar uyku apnesini tetikliyor. Yüksek gerilim, diyabet, kalp krizi, aşırı kiloluluk, inme, kalp yetmezliği, aritmi, iş yeri kazaları riskini artıran uyku apnesi hastalığı fazla kilolarla yakından alakadar.

Tip 2 Şeker Hastalığı: Diyabet şu demek oluyor ki şeker hastalığının en yaygın türü olan tip 2 diyabet kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalıkları, göz bozuklukları şeklinde önemli sağlık sorunlarıyla yakından alakalı bir durum olmakta. Fazla kiloların tip 2 diyabetle bağlantısının ne olduğu bilinmemekle beraber, tip 2 diyabet hastalarının %80’inin aşırı şişman olması bunu kanıtlıyor.

Kanser: Kilo artışına bağlı olarak yağ hücrelerinin hücre büyümesini tetiklemesiyle, bu büyümenin kanser hücrelerinde de meydana geldiği biliniyor. Bu yüzden aşırı şişman olmanın çeşitli kanser türlerini tetiklediği düşünülmekte.

Yukarıda saydığımız hastalıklara yakalanma tehlikesini en aza indirgemek için dengeli beslenme biçimini yaşamımıza adapte etmeli ve sağlıklı diyet listeleri ile zayıflamaya çalışmalıyız. bundan dolayı dengeli beslenme bununla beraber sağlıklı bir hayat sunar. Uzmanlar bu beslenme çeşidi için en uygun olacak şekilde bir sistem geliştirmiş ve adına dört yapraklı yonca diyeti demiştir. Dengeli beslenmeyi bedenimizin gerekseme duyduğu gıdaları kafi miktar ve doğru zamanda almak olarak tanımlayabiliriz. Bu tanımlama dahilinde vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşıt daha iyi cenk veririz. Dengeli beslenmenin insan sağlığına faydalarını aşağıdaki şeklinde sıralayabiliriz.

Kaliteli ve uzun bir ömür. Yeme iştahı yerinde olur. Beden ve kas yönünden güç. Tırnak, saç ve cilt sağlığı iyi olur. Hücre yenilenmesi kolay ve vücut gelişimi düzgüsel olur. Fazla yağ ve kilo olmaz.

 

Yonca Diyeti Nedir?

Yonca diyeti ve beslenme modelinin bir Türk icadı bulunduğunu söyleyebiliriz. Hacettepe Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı’nın beraber hazırladığı bu diyet aslına bakarsak Türk toplumuna özgü hazırlanmış ilk sağlıklı beslenme modelidir. Sağlıklı beslenme ya da zayıflama mevzusundaki detayları senelerce yabancı kaynaklardan aldık. Şimdi ise bizim mutfağımıza ve yeme alışkanlıklarımıza uygun bir diyet ve beslenme programı uygulama fırsatı ayağımıza geldi. Yonca diyeti ve beslenme esaslarını detaylandıracak olursak:

4 Yapraklı Yonca Beslenme Modelini Oluşturan 4 Temel Grup

Ekmek: Her öğünde 1 dilim kepek ya da tam tahıllı ekmek tüketmek altın kaide olmalı. Fazla işlenmemiş unlardan meydana getirilen ekmeğin B vitamini ambarı olduğu bilinmekte. Kilo vermek isteyen insanoğlu günde 4 dilim, optimum kilosundaki insanoğlu ise günde 9 dilime kadar ekmek tüketebilir. Ekmek yemeyi oldukça sevmeyen ya da ekmek yemekten sıkılan insanoğlu ise bulgur da tüketebilir. Bir parça ekmek yerine öğünlerimize 2 yiyecek kaşığı bulgur ekleyebiliriz. Böylece öğünlerimizi çeşitlendirmiş oluruz.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünlerinin yonca diyetinin mühim yapı taşlarından bulunduğunu söyleyebiliriz. şişman ya da düzgüsel bir fiziğe haiz tüm insanların bu ürünleri tüketmesi yararlı olacaktır. Bu ürünler protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B 12 vitaminleri ihtiva ettiği için kemik dokusu üstünde büyük bir öneme sahiptirler.

Et ve Et Ürünleri: Sağlıklı yonca diyeti uygulamaya baş koyduysak, gün içinde kesinlikle 4 köfte büyüklüğünde et ve et ürünleri tüketmeliyiz. Bu gıdalar vücudun protein, magnezyum, çinko, demir, A, B1, B6 ve B12 vitamini ihtiyacını karşılar. Bu ürünler kırmızı et, hindi, tavuk, balık, kuru baklagiller kabil. Bu beslenme zincirini sağlıklı bir halde devam ettirmek istiyorsak bu besinlere ilave eklemek gerekirse her gün kesinlikle 1 yumurta tüketmeliyiz.

Meyve ve Sebzeler: Biz insanları hastalıklara muhalif kuvvetli kılan ve bedenimizin vitamin, mineral ihtiyacını karşılayan meyve ve sebzeleri de bu diyete eklemeyi dikkatsizlik etmemeliyiz. Buradan yola çıkarak günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi bizim yararımıza olacaktır. Bu 5 porsiyonun 3 ünü meyveye ayrılmalıyız . [GÜN] içinde bilhassa koyu sarı olan şu demek oluyor ki havuç ve patates şeklinde, koyu yeşil olan kısaca ıspanak ve pazı benzer biçimde nişastalı olan patates ve bezelye benzer biçimde sebzeler ne olursa olsun bir arada tüketilmelidir.

 

Günlük Yonca Diyeti Listesi

Aşağıda belirttiğimiz yonca diyeti sıralaması ile sağlıklı beslenme mevzusunda ilk adımınızı atabilirsiniz. Bununla beraber istediğiniz vücuda kavuşmanıza da destek olacak olan bu diyet listesi ile obeziteden kaynaklı hastalıklara en aza indirgeyebilirsiniz.

Kahvaltı:

2 dilim tam buğday ekmeği Açık ve şekersiz olmak suretiyle bir bardak çay yada ılık su 1 dilim az yağlı peynir yada lor peyniri 1 tane haşlanmış yumurta Söğüş mevsim sebzeleri 5 tane tuzsuz zeytin ya da 2 tane ceviz içi

 

Ara Öğün:

1 porsiyon mevsim meyvesi, armut

 

Öğle Yemeği:

Yağsız olmak şartıyla 1 porsiyon ızgara tavuklu salata 1 dilim ekmek 1 bardak ayran

 

Ara Öğün:

3 tane kuru kayısı yada 1 porsiyon taze meyve Yarım çay bardağı leblebi 5 tane fındık

 

Akşam:

1 kepçe ezogelin çorba 1 dilim ekmek 1 porsiyon zeytinyağlı bulgurlu semizotu yemeği Yağsız mevsim salata

 

Ara Öğün:

1 bardak kefir 10 tane çilek

NOT: Yonca diyeti listesine başladıktan 3 hafta sonrasında spor programı yapmanızı tavsiye ederiz.Sağlıklı Zayıflatan Yonca Diyeti Listesi ve Beslenme Modeli Hakkında Yorumlar Henüz Yorum Yok

    Henüz Yorum Yok

Sizde Bir Yorum Bırakın2018-10-21 09:47:38