Nane Çayının Faydaları

Nane Çayının Faydaları fotoğrafı

Sosyal Medyada Paylaş

" Nane suyu menopoz belirtilerii hafifletmek için iyi bir ilaçtır, Nane (Menta) – ballıbabagiller ailesinden olan yararlı bir bitkidir"

Nane Çayının Faydaları

Nane çayı fazlaca hoş kokulu, aromalı, güzel tadı ve serinletici tesiri olan bir içecektir. Nane bitkisi çayı serinletir, ferahlık verir ve sindirim sistemini pozitif etkisinde bırakır. Bu nebat çayı bununla birlikte gerginliği aradan kaldırır, sakinleştirir ve problemleri unutmaya destek verir. Nane çayının daha fazla şifalı özellikleri vardır. Bu çay susuzluğu giderir ve vücudu kuvvetlendirir.

Nane (Menta) – ballıbabagiller ailesinden olan yararlı bir bitkidir. Bitkinin yararlı özellikleri ihtiva ettiği mentofuran, eterler, fellandren, pinen, yasmon, piperiton, şeklinde maddeler tarafınca belirlenir. Nane infüzyonu narin, kırılgan ve kolayca iltihaplanan ciltlere iyi gelir.

Nane, cilt hücrelerini ferahlatır, kaşıntı ve döküntüleri rahatlatır. Nanenin analjezik ve damar genişletici özellikleri vardır. Nane yağı daha fazla terapötik ilaçların bileşenidir: nane damlaları, mide hapları ve çeşitli merhemler. Nane astım hastalığında kullanılır, aşırı gazlanmayı giderir, sindirimi uyarır, mide bulantısını ortadan kaldırır ve safra söktürür.

Nane tentürleri sakinleştirici olarak, bronşlarda ve ak ciğerlerde olan iltihaplanma, kalp-damar hastalıkları ve jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Nane yapraklarından yapılıan kaynatmalar çeşitli iltihaplı süreçlerde ağız dezenfekte etmek için kullanılır. ek olarak karın ağrısı, kalp ağrıları ve mide yanmasını rahatlatır. Nane suyu menopoz belirtilerii hafifletmek için iyi bir ilaçtır.

Nane Bitkisinin Kimyasal Bileşimi

Vitamin A, Vitammin B1 (thiamin), B2 vitamini (riboflavin), vitamin B3 (pantotenik), B6 vitamini (piridoksin), vitamin B9 (folik), vitamin C, vitamin, PP (niasin eşdeğeri); kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; demir, çinko, bakır, manganez.

Nane Çayının Faydaları

• Soğuk algınlığı hastalıkları tedavisine destek olur
• Kan dolaşımını hızlandırır
• Baş ağrısını geçirir
• Ateşi düşürür
• Yüksek tansiyonu düşürür
• İshali geçirir
• Bağırsak sıkıntılarını giderir
• Boğaz ağrılarına iyi gelir
• Kas ağrılarına iyi gelir
• Mide bulantısını geçirir
• Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır

Bu nebat çayı tarifi kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanıyor. Bir avuç kuru nane yapraklarının üstüne 1 litre kaynar su koyun. Çayı kaynatmaya gerek yok. 15-20 dakika demlenmeye bırakmanız kafi olur. sonrasında süzgeçten geçirin ve gün içinde ufak porsiyonlarla tüketin. İsteye gore bal ve ya şeker ilave ede bilirsiniz.

Nane Çayının Zararlar ve Yan Etkileri

Düşük tansiyonlu insanlara, hamilelere ve bitkiye hususi alerjisi olanlara bu çay yasaktır.Nane Çayının Faydaları Hakkında Yorumlar Henüz Yorum Yok

    Henüz Yorum Yok

Sizde Bir Yorum Bırakın2018-11-18 05:24:05